Pytania

Pytanie tygodnia: Dlaczego mężczyźni mają rano erekcję?

seks rano

Witam, chciałabym się dowiedzieć z czego wynika zachowanie mojego męża. Bardzo często on ma największe potrzeby wcześnie rano. Kiedy się obudzi od razu ma erekcję i inicjuje seks kiedy ja nie mam na to większej ochoty. Czy powodem mogą być jakieś pragnienia seksualne męża, które pojawiają się w snach i tak go pobudzają?

Wynika to z odmienności fizjologicznej mężczyzn i kobiet. Jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Większość mężczyzn odczuwa zwiększone libido w godzinach porannych, z kolei kobiety częściej mają ochotę na seks wieczorami. Nie ma jednej koncepcji, która tłumaczyłaby powyższą zależność.

Wydaje się, że duże znaczenie mogą mieć w tym wypadku zmiany stężenia testosteronu w cyklu dobowym. Testosteron to hormon androgenny wytwarzany przez komórki Leydiga w jądrach. Wiele badań potwierdza, że ma on wpływ na popęd seksualny. U mężczyzn poziom testosteronu zmienia się w zależności od pory dnia. Najniższe stężenie przypada na godziny wieczorne, z kolei najwyższy poziom testosteronu pojawia się około godziny 6-8 rano. Tłumaczyłoby to większą ochotę na seks partnera o tak wczesnej porze.

Aby szerzej odpowiedzieć na postawione pytanie, należy wspomnieć o tzw. nocnym obrzmieniu prącia (ang. nocturnal penile tumescence NPT). Zdrowy mężczyzna ma w nocy kilka erekcji (od trzech do pięciu). Ponadto, po przebudzeniu również występuje tzw. poranna odruchowa erekcja. Nie są to wzwody psychogenne, występują one mimowolnie (pobudzenie nie jest świadome). Wydaje się, że treści snów nie mają tu większego znaczenia. Większy udział mają tu raczej czynniki fizjologiczne. Spontaniczne erekcje pojawiają się w określonych momentach, tzw. fazach REM snu. We wspomnianych fazach snu zachodzą złożone zmiany chemiczne w mózgu. Bancroft (2005)[1] zaobserwował, że dochodzi wówczas m.in. do zahamowania obwodowej aktywności współczulnej (blokada norepinefryny) w krążeniu nerkowym i trzewnym. W ten sposób pojawiają się “idealne warunki” do wystąpienia erekcji: mięśnie gładkie ciał jamistych prącia rozkurczają się. Swoją rolę ma wówczas do odegrania także testosteron, który podwyższa poziom enzymów odpowiedzialnych za produkcję tlenku azotu (NO), czyli kluczowego dla mechanizmu erekcji neurotransmitera. Niektórzy naukowcy [2] stawiają hipotezę, że nocne erekcje są pewnego rodzaju naturalnym środkiem prewencyjnym – dostarczają do ciał jamistych prącia utlenowaną krew i dzięki temu męski narząd pozostaje w pełni sprawny.

Inna teoria zakłada, że poranny wzwód prącia jest związany ze stymulacją nerwów odcinka krzyżowego (S2-S4) rdzenia kręgowego, czyli ośrodka erekcyjnego mężczyzny. Wypełniony pęcherz moczowy uciska wspomniane wyżej nerwy, co prowadzi do tzw. odruchowej erekcji (po raz kolejny, nie ma tu pobudzenia świadomego).

Podsumowując, poranne czy nocne odruchy erekcyjne i zwiększone libido mają uzasadnienie w męskiej fizjologii. Mało prawdopodobne jest, by takie zachowania były motywowane konkretnymi fantazjami erotycznymi. W sytuacji, gdy w związku pojawia się niezgodność w zakresie zaspakajania potrzeb seksualnych (partner ma ochotę na seks o innej porze dnia) może pojawić się frustracja. Nie ma jednak sposobu, by zmienić czyjeś rytmy i prawidłowości fizjologiczne. Najlepszym wyjściem wydaje się zatem akceptacja pojawiających się odmienności i wypracowanie obustronnych kompromisów.

[1] Bancroft, J., Seksualność człowieka. Wydawnictwo: Elsevier Urban & Partner, Wrocław, 2009.

[2] McCullough, A. R., Levine, L. A., & Padma-Nathan, H. (2008). Return of nocturnal erections and erectile function after bilateral nerve-sparing radical prostatectomy in men treated nightly with sildenafil citrate: Subanalysis of a longitudinal randomized double-blind placebo-controlled trial. Journal of Sexual Medicine, 5, 476-484.

Photo: FreeDigitalPhotos.net –  imagerymajestic

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply