Pytania

Pytanie tygodnia: Czy seks oralny jest bezpieczny?

seks oralny

Zastanawiam się, czy w trakcie seksu oralnego można zarazić się jakimiś poważnymi chorobami, które są zazwyczaj przenoszone drogą płciową?

Niestety seks oralny jest bezpieczny tylko w kwestii ochrony przed niepożądaną ciążą. Uprawiając tzw. miłość francuską narażamy się na zakażenie podobnymi chorobami, jak w przypadku stosunków genitalnych.

Ryzyko zakażenia wirusem HIV waha się od 0 – 0,04%. Można więc powiedzieć, że jest ono minimalne. W przypadku stosunku waginalnego wynosi ono bowiem od 0,01 – 0,15% (stosunki analne to już prawie 3%, ukłucie zakażoną igłą to około 0,7%, a transfuzja zakażonej krwi to ryzyko od 80 do 100%). Pomimo, że szanse na zakażenie HIV podczas seksu oralnego są niewielkie, to istnieją czynniki znacznie zwiększające takie zagrożenie. Należą do nich wszelkie okoliczności, w których może dojść do kontaktu krew-krew (są to na przykład stany zapalne jamy ustnej, stany po zabiegach dentystycznych, piercing – ze względu na możliwość stanów zapalnych). Ryzyko zakażenia HIV jest ponadto większe, gdy dochodzi do wytrysku nasienia w jamie ustnej partnerki.

Seks oralny może także wiązać się z pewnym ryzykiem zakażenia HPV. Jest to tzw. wirus brodawczaka ludzkiego, odpowiedzialny m.in. za rozwój niektórych nowotworów złośliwych. Ten wirus jest “nieaktywny” jeśli chodzi o patogenność u większości ludzi (około 80% ludzi na świecie to nosiciele tego wirusa). Wiele badań potwierdziło statystycznie istotne zależności pomiędzy dużą ilością partnerów a rakiem szyjki macicy u kobiet oraz zakażeniem HPV a rakiem gardła i krtani u mężczyzn.

Kontakty ustno-genitalne mogą prowadzić także do zakażenia wirusami opryszczki HSV (typu 1 i 2). Szacuje się, że wzrost zachorowań w ostatnich latach wynika właśnie ze wzrostu popularności seksu oralnego w naszej kulturze.

Ryzyko zakażenia HAV, HBV, HCV (wirusy powodujące zapalenia wątroby) jest w zasadzie marginalne. Występuje ono wyłącznie w sytuacjach, gdzie może dochodzić do kontaktów typu krew-krew.

Zakazić mogą nas jednak nie tylko wirusy. Jeśli uprawiamy seks oralny z osobą chorującą na kiłę (powszechnie znaną jako syfilis) mamy duże szanse, że się zarazimy. Poza tym, ta forma kontaktów seksualnych wiąże się z ryzykiem przeniesienia takich chorób jak rzeżączka i chlamydia.

Zdrojewicz Z., Grześkowiak, K., Łukasiewicz, M., Seks oralny – fakty i mity.,„Przegląd Seksuologiczny” 2014, nr 37
Cianciara J., Juszczyk J., (2012) Choroby zakaźne i pasożytnicze. Wydawnoctwo Czelej. Lublin
Gambotti L. (2005) Acute hepatitis C infection in HIV positive men who have sex with men in Paris,France, 2001-2004. Euro Surveill. 10
Centers for Disease Control and Prevention – CDC (2004) Transmission of primary and secondary syphilis by oral sex – Chicago, Illinois, 1998-2002. MMWR. 53. 966-96

 

Photo: FreeDigitalPhotos.net

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply